kada pradeti kudikiu primaitinima

Kūdikį primaitinti papildomu tirštu maistu reikia tuomet, kai jau pakankamai subrendusi jo nervų, raumenų bei virškinimo sistema. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kūdikių ir vaikų mitybos ekspertai pataria primaitinti mažylį nuo 6 mėn., ypač – jei maitinate mažylį krūtimi. Bet visi kūdikiai – skirtingi, kartais galima ar būtina pradėti primaitinti ir anksčiau. Bet kuriuo atveju būtina pasitarti su mažylį prižiūrinčiu gydytoju, nes pradėję primaitinti mažylį per anksti arba uždelsę primaitinimo pradžią, galite pakenkti mažylio sveikatai.

Kodėl negalima pradėti primaitinimo per anksti?

Per anksti pradėję siūlyti tiršto maisto, galite sumažinti jo norą žįsti, taip pat kyla alergijų, viduriavimo pavojus, gali pablogėti maisto virškinimas ir pasisavinimas. Jeigu mažylį pradėsite maitinti tirštu maistu per anksti, sumažės išgeriamo pieno / pieno mišinio kiekis – tai reikš, kad geriausią maistą mažyliui iškeičiate į menkesnės vertės ir sunkiai mažylio amžiuje virškinamą maistą. Pagrindinė taisyklė – tirštas maistas neturi pakeisti mamos pieno / pieno mišinio, o turi jį papildyti.

– Iki 4 mėnesių mažylio virškinimo sistema nėra pakankamai subrendusi tirštam maistui;

– Nors mažylio čiulpimo refleksai yra pakankami stiprūs, seilių kiekis / reikalingų virškinimo fermentų kiekis nėra pakankamas pilnai suvirškinti tirštą maistą;

– Mažylio iki 4 mėn. gerklės raumenys nėra išsivystę nuryti tirštą maistą, o liežuvio raumenys – nėra pakankamai išsivystę perstumti tirštą maistą, dėl to palietus mažylio liežuvį – refleksas išsyk automatiškai verčia mažylį liežuviu stumti tirštą maistą laukan.

– Iki 4 mėn. mažylis, pasisotinęs pienu ir nebenorėdamas jo daugiau, tiesiog nustoja žįsti ar užmiega, nes kitų ženklų, kad yra sotus, nemoka parodyti. Kai jau sukanka 4-5 mėn., mažylis jau moka intuityviai pasukti galvytę, tarsi pasakydamas, kad yra sotus ir nenori persivalgyti.

– Medicininiai tyrimai rodo, kad per ankstyvas primaitinimas gali turėti sąsajų su tokiomis ligomis kaip nutukimas, kvėpavimo problemos (t.y. bronchinė astma) ar įvairios alergijos maistui;

– Yra manančių, kad kuo anksčiau primaitinsite mažylį, tuo jis, labiau pasisotinęs, miegos be nubudimų visą naktį – mokslinės studijos rodo, kad ¾ mažylių išmiega be pabudimo visą naktį, nepriklausomai – jau ragauja tiršto maisto ar ne;

– Jei maitinate mažylį krūtimi ir dar iki 4 mėnesių pradėsite primaitinti mažylį tirštu maistu – atminkite, kad pieno vėlgi gaminsis vis mažiau ir mažiau.

Kodėl neverta laukti per ilgai? Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad pradėję primaitinti per vėlai, iš mažylio atimate įvairias maisto medžiagas, vitaminus, kurie nuo 6 mėn. vaikučio organizme sparčiai mažėja. Ypač svarbu geležis, vitaminas C, baltymai, angliavandeniai, cinkas, vanduo, kurių trūkumas gali neigiamai įtakoti mažylio vystymąsi ir augimą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad delsdami mokyti mažylį kramtyti, trinti maistą dantenomis tarp 7-9 mėnesių, ilgainiui susidursite su dar didesniais sunkumais, kaip pripratinti mažyli ragauti tirštą maistą.

Kada išaušta TA diena? (žvilgt video)

 

 

 

 

1

Apie mažylių primaitinimą kalbame jau ne vienerius metus, patys geriausi mamyčių atsiliepimai mūsų knyga „Mažylio receptai“ skrieja į elektroninių laiškų dėžutę, mūsų paskyrą Facebook’e, tačiau visgi gauname dar tikrai daug mamyčių klausimų apie TĄ momentą, kai mažyliai pradeda ragauti tirštą maistą – ko svarbu nepamiršti, į ką svarbu atkreipti dėmesį ir pan. Tad pagalvojome, kad visai naudinga kalbėti apie tai dar ir dar kartą… Taip neatsakytų klausimų liks vis mažiau, reguliariai priminsime apie svarbiausius dalykus ir galbūt papasakosime tai, ko negirdėjote, kas pasimiršo, o apie ką reikėtų dar ir papildomai pasidomėti.