Eidama į interviu su jau 6 metus Lietuvoje gyvenančiu italu Gian Luca Demarco tikėjausi, kad pusę laiko kalbėsime apie itališką virtuvę – bent jau picas ir pastą, dar būtinai apie saulės trūkumą Lietuvoje. Tačiau nė neįtariau, kad ir italai vaikystėje mėgo Gogel Mogel, o „Kulinarijos studijai“ šeimininkaujančiam 2 vaikų (Magdos 2,2 m. ir Beno 6 mėn.) tėčiui Lietuvoje trūksta visai ne saulės, o kalnų ir sniego. Bet apie viską nuo pradžių.

Dėl mūsų pažinties su Luca „kalta‟ jo žmona Eglė ir knyga „Mažylio receptai‟. Paskaitė, patiko ir tiek apie mus kalbėjo, kad Luca pats panoro susipažinti. „Pamenate mūsų pirmąją pažintį? Benukui buvo vos savaitė‟, – lietuviška greitakalbe išpyškina Luca. Tada dar nė dvejų neturinti Magda jau leido suprasti, kad „Kulinarijos studijoje‟ ar namų virtuvėje laiko su tėčiu praleidžia išties nemažai – žino kur svogūnai, morkos, samčiai ar kiti jai reikalingi rakandai. O ir žaislų kitų nebereikia.

Gogel Mogel ir Italijoje – Gogel Mogel

Tąkart tik susipažinome, pakalbėjome apie vaikų mitybą, maisto gamybą, italų ir lietuvių skirtumus primaitinant kūdikius, o šįsyk pagalvojome, kad pažintis su Lietuvą jau pamilusiu italu Luca bus įdomi ir Jums.

„Vienam tryniui – vienas šaukštas cukraus. Nebūkime skūpūs‟, – juokiasi Luca, pasakodamas apie savo vaikystės mėgstamiausią patiekalą Gogel Mogel. „Jis patikdavo ne tik mums, vaikams – gerdama kavą juo skanaudavo ir mano močiutė‟. Neslepia, kad tokiu desertu dar ir dabar pats dažnai pasilepina. Tiesa, pasislėpęs nuo vaikų, nes jiems žalio kiaušinio duoti dar nevalia. Nors tuo pačiu priduria, kad pirmą gurkšnį kavos paragavo būtent iš močiutės puodelio: „Iki šiol pamenu tą pirmąjį gurkšnį kavos, kuris man buvo kaip auksas… Ech, tas vaikiškas smalsumas…‟

Dukra virtuvėje

Taip bevartydami vaikystės knygos puslapius sužinom, kad virtuvėje šalia senelės, mamos ir krūvos tetų šis vyrukas sukiojosi nuo pat mažumės. Istorija kartojasi – dabar virtuvėje tarp puodų, keptuvių ir kulinarinių ekperimentų su Luca dažnai pamatysi ir jo dukrytę, dvimetę Magdą. Pirmąjį peilį Gian Luca turėjo jau 8-erių. Nors dukrai prie peilių ar karštų puodų artintis dar neleidžia, tačiau neslepia, kad Magda virtuvėje – didelė pagalbininkė. „Niekada neatsisakau jos pagalbos ir nevarau iš virtuvės. Jei tik ji nori šeimininkauti kartu, visada leidžiu“, – sako vyras. Dukra padeda maišyti tešlą, spaudžia sausainių formeles… Žodžiu, maisto gamybos procese dalyvauja aktyviai. Pyragai, tortai, anot Lucos, retai kada kepami mažajai virtuvės šefei neprisilietus.

Itališki pusryčiai – pienas ir sausainiai

Pasakodamas apie savo šeimos gyvenimą Lietuvoje, virtuvės šefas tikina, kad ant jų valgomojo stalo svarbiausia – įvairovė. Tiesa, pasta, taip italų mėgiami makaronai, Demarco šeimos virtuvėje gaminama dažnai, bent tris kartus per savaitę.

O štai pusryčiai, anot Lucos, labai lietuviški. „Varškė, košės ir visa tai, ką dažniausiai rytais valgo Lietuvos vaikai. Jei pusryčiai būtų itališki, tai mažyliai, kaip ir kiti šeimos nariai, kasryt gertų pieną su sausainiais ar bandele‟, – savo gimtinės valgymo įpročių neslepia italas.

Pietūs ir vakarienės Lucos ir Eglės namuose taip pat įvairūs – mėsa ar žuvis su daržovėmis, makaronai ar daugiaryžis, varškėčiai, apkepai. „Svarbiausia – kad valgytume visi kartu. Net ir mažylis, nors jam ir ne laikas valgyti, sėda su mumis prie bendro stalo,“ – šeimos valgymo tradicijomis dalijasi Luca.

Parmigiano pluta kūdikiams

Nenuostabu, kad kultūrų skirtumai nori nenori ilgainiui vis tik išryškėja. Luca pastebi, kad ir kaip maitintų vaikus, Italijoje gyvenantys seneliai vis tiek jiems negaili priekaištų. „Kodėl duodate tiek daug moliūgo? Kodėl mažyliui neleidžiate parmigiano pagraužti,“ – juokiasi Luca ir spėja, kad gal tai labiau ne tautybių, o tiesiog kartų skirtumai, kurie neišvengiami kiekvienoje šeimoje. „Galbūt“ – pritariu, bet tuo pat metu pagalvoju, ar daug lietuvių tėvelių savo kūdikių dygstančių dantukų skausmą malšina duodami jiems pagraužti parmigiano plutą, kaip kad įprasta buvo vaikystėje Lucai ar kietiems italų vaikams.

Lietuvoje gyventi gera

„Kulinarijos studijoje“ plušančiam ir lietuvius maisto gamybos paslapčių mokančiam Lucai Lietuvoje gyventi gera ir šeimos ateitį jis tikina siejantis būtent su šia šalimi. Tiesa, kelių dalykų Italijos šiaurėje gimusiam ir augusiam vyrui čia trūksta. Ir saulė, mano nuostabai, nėra vienas jų. „Kalnų ir sniego,“ – savo atsakymu nustebina Gian Luca.

O kol visi lauksime tikrosios žiemos grožybių, nepamirškime pasilepinti skaniais patiekalais virtuvėje. „Kulinarijos studijos“ šeimininkas ir dviejų vaikų tėtis dalijasi mėgstamiausiu savo dukters, dvimetės Magdos patiekalo receptu – Grill vištiena su marinuotomis cukinijomis.

Asmeninio albumo foto.