Geriausi grybai vaikams

Atėjo ruduo, keičiasi dienos ritmas, turėtų keistis ir kasdienė mityba. Apie tai, kaip mažyliai turėtų maitintis pasikeitus metų laikui ir koks turėtų būti jų santykis su grybais, kurių pilni Lietuvos miškai, kalbamės su valgymo įpročių koreagavimo centro „Valgymas.lt“ vadove, gydytoja dietologe, knygų „Mažylio receptai“ ir „Samčio burtai“ konsultante Lina Barauskiene. 1. Kas turėtų keistis mažylių mityboje rudenį? Ruduo – daržovių metas. Reikia išnaudoti tai, kad yra daug šviežių, mums artimų daržovių. Vasaros miško uogos eina užmarštin, pats laikas prisiminti šaknines daržoves – burokėlius, morkas, bulves, taip pat kopūstus. Reikia nepamiršti šviežių daržovių pasiruošti žiemai. Naudingiausia mažyliams jas šaldyti, vyresniems galima konservuoti. Taip pat ruduo – sriubų ir troškinių metas. Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų kasdienybėje daugėja šilto maisto. Jeigu vasarą šilto maisto užtekdavo dukart per dieną, tai dabar metas grįžti prie šilto maisto tris kartus per dieną. Sriubos ir troškinukai turėtų sudaryti didžiąją savaitės maisto dalį. Jei daržovių vaikas paprastai nelabai valgo, tai reikėtų jų dėti į mėsos, žuvies ar kruopų troškinukus, įtarkuoti į maltinuką, košę. 2. Ar darželinukų / mokyklinukų pusryčiai ir vakarienės turėtų būti kitokie dėl pasikeitusios dienotvarkės? Paprastai apie tai, kad keičiasi rėžimas, reikėtų prisiminti savaitę ar dvi prieš rugsėjo pirmąją. Reikia ankstinti pusryčių laiką, nepamiršti, kad vakarienė turi būti reguliari ir valgoma dvi valandos iki miego, norint,  jog vaikas išsimiegotų kokybiškai. Taip pat tėveliai turėtų daugiau laiko ir pastangų skirti apmąstymams, kaip ruoš užkandžių ar pietų dėžutes tiems, kas maistą nešasi iš namų. Apie užkandžių dėžutes skaitykite ČIA. 3. Rudenį daugėja ir įvairių grybų dažnuose namuose. Ką reikėtų žinoti apie grybus vaikų mityboje? Nuo kada ragauti, kaip apdoroti, kokių vengti? Nors yra šalių, kuriose grybus leidžiama ragauti vaikams nuo metų, tačiau jose daugiausia kalba eina apie dirbtinai užaugintus šampinjonus. Nedaug pasaulio šalių turi tiek miško grybų kaip mes. Aš rekomenduočiau grybus vaikams duoti skanauti nuo trejų metų.

Grybai – maistingas produktas. Juose yra ne tik vandens, skaidulų, vitaminų ir mineralų kiekiais jie prilygsta vaisiams ir daržovėms. Juose daug baltymų, angliavandenių, geležies, imunitetą stiprinančių medžiagų, uždegimus slopinančių antioksidantų.

Grybai – sunkiai virškinamas produktas. Dar labiau jį apsunkina, paruošimo būdas. Reikėtų į tai atkreipti dėmesį gaminant. Ir labai rekomenduočiau juos valgyti pietums, o ne vakarienei. Nors yra duomenų, kad baravyką galima valgyti ir žalią, jeigu patiekalą valgys ir vaikai – visus grybus patarčiau nuvirti, nes verdant pašalinamos nuodingos medžiagos, o nuvirusį sultinį būtina išpilti. Miške rinkti reikia tik tuos grybus, kuriuos gerai žinote. Būtina gerai apžiūrėti, gerai nuvalyti, gerai nuplauti, pamerkti ir nuvirti. Jeigu grybus perkate, būtinai juos peržiūrėkite. Atsargiai reikėtų elgtis su pakelėse parduodamais ir atvežtais grybais, nes grybai linkę sutraukti blogas medžiagas (sunkiuosius metalus, išmetamąsias dujas), todėl reikia žinoti, kur jie rinkti. Grybai savo maistingumu ir vitaminų bei mineralų rinkiniu gali atstoti mėsą. Jie gali būti valgomi kaip pagrindinis patiekalas prie bulvyčių ar kitokio garnyro. Patiems mažiausiems rekomenduočiau grybus valgyti mišinyje su kažkuo: suktinukuose, padažuose.

Dar svarbu atminti, kad grybus reikėtų valgyti šviežius. Jeigu ryte surinkot, grįžę nuvalėte ir išvirėte. Daugiau nei parą jų laikyti nerekomenduojama ir jau pagamintų geriau nešildyti. Ypač vaikams.

Kalbant apie grybų rūšis, tai patys geriausi grybai vaikams būtų baravykai. Antroje vietoje – voveraitės, raudonikiai. Pievagrybiai – dirbtinai auginamas grybai. Jų maistingumas kiek prastesnis nei žaliųjų grybų, bet jie saugūs. Tačiau reikėtų atminti, kad grybai – tinkamas maistas ne visiems. Pasitaiko alergijų, todėl labai svarbu stebėti, ar pavalgius grybų vaikas gerai jaučiasi; ar nevemia, neskauda pilvas, ar neviduriuoja, nėra išbėrimų? Jei suvalgius grybų paros bėgyje mažylis pasijuto blogai, visada reikia vežti jį į ligoninę, nes kalbant apie apsinuodijimus grybais, svarbios tiek minutės, tiek sekundės.